20 Ekim 2013

Galeri APEL – Aslımay Altay GÖNEY - Eldiven Fabrikası / HandschuhfabrikAslımay Altay GÖNEY

Eldiven Fabrikası / Handschuhfabrik

2 Kasım– 7 Aralık 2013

basın bülteni

Galeri Apel, Aslımay Altay Göney’in“Eldiven Fabrikası” sergisine  2 Kasım  – 7 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Çalışmalarını Almanya – Türkiye arasında sürdüren sanatçı, üretim sürecine başlangıçta kaynaklık eden seyahat ve yol hikayelerine, göç olgusunu ve varoluş hallerimize dair anlatıları da ekleyerek yoluna devam ediyor. Onuncu kişisel sergisi olan “Eldiven Fabrikası” ile emek ve el emeği kavramlarına dokunuyor; iş gücü, malzeme, üretim araçları ve hatta üretilen metanın kendisinin de  yorumlanıp görselleştirilmesi deneyimini kurgusal bir üretim mekanı bütünlüğünde sunuyor. İş gücüne simge seçilen el formuyla, bir seri imalat ürününün örtüştürülmesi fikrinden yola çıkarak, eldiveni bu kurgunun izleği haline getiriyor.

Serginin anlatım dilini, her biri özgünlüğünü koruyacak şekilde elle çoğaltılan öğelerin meydana getirdiği form tekrarları ve tekrarlardan üreyen hacimler oluşturuyor. Aslımay Altay Göney’in daha önceki sergilerinden de aşina olduğumuz, kağıt ve kumaşa ek olarak benzer yapısal özellikte endüstriyel malzemenin de dahil oldugu sergide bu malzemelerin olanaklarıyla vücut bulan katmanlı ve yığınlı üslup, işin doğasına uygun şekilde seri üretime gönderme yaparken, sanat nesnesi üretiminde el işçiliğinin kullanımı meselesine de kendi yaklaşımını ortaya koymayı hedefliyor. 

Kendini biraz oyunsallıkla var ettiğinden, günümüz üretiminin çelişkili örgütleniş biçminin ve ücretli emeğin zor ve sergi dilini aşan ciddiyette mücadele gerektiren konumunun bir adım uzağında kalan fakat emeğe değen ve emeği düşündüren “Eldiven Fabrikası” makaslar, dikiş makinaları, önlükler, ve ille de eldivenler arasına seyre cağırıyor.

press release

Glove Factory / Handschuhfabrik

2 November– 7 December 2013

Galeri Apel hosts Aslımay Altay Göney’s exhibition “Glove Factory”  between 2 November – 7 December 2013.

The artist, who lives and works in Germany and Turkey, continues her journey in travel and road stories, which are the initial source of her production process, by adding to them the phenomenon of migration and narratives on our existential states of being. In “Glove Factory” her tenth solo exhibition, she touches on the concepts of labor and manual labor; she presents within a constructed production space the experience of interpreting and rendering visual workforce, material, means of production, and even the manufactured commodity itself. Based on the idea of matching the form of the hand, chosen as a symbol of workforce, with an object of mass production, the glove becomes the main theme of the conception.

The expressive language of this exhibition is composed of repeating forms – and volumes engendered by these repetitions – shaped by elements that are replicated by hand in such a way that each preserves its originality. In addition to paper and fabric, which we are familiar with from Aslımay Altay Göney’s previous exhibitions, here she has also uses industrial materials with similar structural characteristics; and while the layered and cumulative style,which takes shape thanks to the possibilities afforded by these materials,make reference to mass production, as well suits the nature of the work, she aims to put forth her own approach to the issue of using manual labor in the production of art objects.

Because her work is somewhat informed by playfulness, “Glove Factory” stands a step away from the position that would require the difficult struggle of wage labor and the contradictory organizational form of production today; struggle which is of a seriousness that exceeds the language of exhibitions. Nevertheless, the show does touch on and make us think about labor and invites us to navigate among scissors, sewing machines, aprons, and, unavoidably, gloves.

Galeri APEL

Hayriye Cad. No: 5A, Galatasaray-İstanbul

Tel.: +90 212 292 7236Hiç yorum yok :