7 Ocak 2014

NON Galeri - KAREN MIRZA & BRAD BUTLER - Deep State // Derin Devlet


  


 KAREN MIRZA & BRAD BUTLER

Deep State // Derin Devlet

Açılış Opening

January  8 Ocak, 18:00

8 Ocak/Jan. – 15 Şubat/Feb. 2014

basın bülteni

NON, Karen Mirza ve Brad Butler’ın solo sergisi “Derin Devlet”i sunar. Serginin merkezinde Mirza ve Butler’ın bilimkurgu yazarı China Mieville’le ortaklaşa yazdıkları 40 dakikalık bir HD film yer alıyor. Film adını Türkçe’de ‘devlet içinde devlet’ anlamına gelen ‘Derin Devlet’ tanımından alıyor. Şahsi çıkar ve gizli ilişkilerin oluşturduğu bu gölge yapılanma, asıl gücün ikamet ettiği ve temel kararların alındığı söylenen yerdir. Bu kararlar çoğu zaman göstermelik demokrasi kanısına da aykırıdır.


Karen Mirza – Brad Butler

Mirza ve Butler’ın sanatsal pratiği ifadesini film, çizim, enstalasyon, fotoğraf, performans, yayıncılık ve küratörlük gibi farklı alanlarda buluyor. İkili 2009’dan bu yana, siyasi direniş ve estetik kavramlarını temsil eden ve sorgulayan ve The Museum of Non Participation başlığı altında topladıkları bir yapıt bütünü geliştirdi. The Museum of Non Participation Kahire, Londra ve Karaçi gibi şehirlerde çalışarak deneyimledikleri jeopolitik gerginliklerden beslenerek bu deneyimleri görünür kılmayı hedefliyor ve müzeyi dil ve çevirinin eşiklerini tartışmaya açan, jest ve imgeden oluşan kavramsal bir inşa olarak konumlandırıyor.KAREN MIRZA & BRAD BUTLER

Deep State 
press release

NON presents “Deep State”, a solo exhibition featuring the work of Karen Mirza and Brad Butler. The show places at its center the 40 minute long HD film by Mirza and Butler that has been scripted in collaboration with the science fiction author China Miéville. The film takes its title from the Turkish term ‘Derin Devlet’, meaning ‘state within the state’. This shadowy nexus of special interests and covert relationships is the place where real power is said to reside, and where fundamental decisions are made – decisions that often run counter to the outward impression of democracy.


Karen Mirza – Brad Butler

Mirza and Butler’s practice consists of filmmaking, drawing, installation, photography, performance, publishing and curating. Since 2009, they have developed a body of work entitled The Museum of Non Participation which is interested in representing and interrogating political resistance and aesthetics. The Museum of Non Participation draws on the geopolitical tensions experienced by working in locations such as Cairo, London and Karachi and seeks to make present those experiences, positioning the museum as a conceptual construct of gesture and image that negotiates the thresholds of language and translation.


Galeri  NON

Tomtom mahallesi Nur-i-ziya sokak no.16
Beyoğlu 34430 Istanbul
Hiç yorum yok :