10 Aralık 2013

Pi ARTWORKS London – NEZAKET EKICI – (After) Love at Last Sight


  

Nezaket Ekici, Emotion in Motion, 2004.
Photography by Rüdiger Lubricht, image courtesy the artist.

NEZAKET EKICI

(After) Love at Last Sight

Curated by Shaheen Merali

Open for press preview: 12 December
Private view: 13 December, Friday, 18.30 - 20.30

Open to public:

14.12.2013 - 25.01.2014

14.12.2013 - 15.02.2014

press release

(After) Love at Last Sight is a retrospective of works by Berlin-based Turkish performance artist, Nezaket Ekici. Curated by Shaheen Merali, it will encompass a selection of video works of iconic performances alongside photographs and stills from the last 13 years. The exhibition will also feature a three-day performance of her iconic work – Emotion in Motion, transforming part of the space of the Pi Artworks London gallery.

It was after reading Charles Baudelaire’s poem, To a Passer By, that Berlin-based philosopher Walter Benjamin came upon the concept of love at ‘last sight’. The poem served as a catalyst for Benjamin to examine further the mundane encounters that occur within the crowded streets of large cities, and how these fleeting connections with other people – a glance, a moment two eyes lock –  are often both our first as well as our last sight of them. As Benjamin later described:  “the delight of the city-dweller is love – not at first sight, but at last sight,” or rather, “the final farewell that conincides with the moment of allure.” It is this notion of living in cities, fast becoming the chosen place for millions of people around the globe to co-habit, gather, work, shop, travell, see, love and hate, that creates a gross mixure of emotions. We experience a brief moment of love, of desire, before it is surpassed by the next event, for the city acts like revolving doors – on entering the next portal, we forget our last encounter.


basın bülteni

Son Bakışta Aşk (Sonrası) sergisi Berlin-kökenli Türk performans sanatçısı Nezaket Ekici’nin işlerinin bir retrospektifini sunuyor. Sergi, Shaheen Merali’nin küratörlüğünde, Ekici'nin son 13 yılda gerçekleştirdiği performanslarına ait videoları, görüntüleri ve fotoğrafları kapsıyor. Sanatçının ikonik Emotion in Motion performansını üç gün boyunca yeniden canlandıracağı sergi, Pi Artworks Londra galerisinin bir kısmını bütünüyle dönüşüme uğratmaya hazırlanıyor.

Berlin kökenli filozof Walter Benjamin, “son bakışta aşk” kavramına Charles Baudelaire’in Geçen Kadına [À une passante / To a Passer-By] adlı şiirinde rastladı. Şiir, büyük şehirlerin kalabalık caddelerinde gerçekleşen alelade karşılaşmaları ve başkalarıyla kurduğumuz bu anlık ilişkilerin – bir bakış, gözlerin birbirine kilitlendiği bir an – nasıl ilk görüşte olduğu kadar son bakışta da gerçekleştiğini incelemesi için, Benjamin’e bir katalizör olarak hizmet etti. Benjamin’in daha sonra tarif ettiği gibi “şehirli insanın zevki aşktır –ilk görüşte değil, son bakışta,” daha doğrusu “büyülenme anına denk gelen son vedadır.”

Dünya genelinde milyonlarca insan tarafından birlikte yaşamak, bir araya gelmek, çalışmak, alışveriş yapmak, seyahat etmek, görmek, sevmek ve nefret etmek için tercih edilen işte bu “şehirde yaşama” mefhumu koca bir hissiyat bileşimini oluşturuyor. Aşkı ve arzuyu kısacık anlarda tecrübe edip, bir sonraki duruma geçiyoruz; bir binanın girişindeki döner kapılardan geçmek gibi şehre özgü eylemlerde bir önceki karşılaşma anını unutuyoruz.


Pi ARTWORKS  London

55 Eastcastle Street London W1W 8EF

Tel:+44 207 637 8403

Pi ARTWORKS  Istanbul

İstiklal Cad. Mısır Apt 163/4 Galatasaray

Tel: +90 212 293 71 03


Hiç yorum yok :