25 Kasım 2013

BAKRAÇ Sanat Galerisi - İSMAİL F. SOYSAL – Resim Sergisi


  
  

İSMAİL F. SOYSAL

Resim Sergisi

30 Kasım – 20 Aralık 2013

Sergi açılışı: 30 Kasım 2013,  14:00 - 17:00


İSMAİL F. SOYSAL

(Öz Geçmiş)

İsmail F. Soysal, 1937 yılında Gümüşhane'nin Bağlarbaşı Mahallesi'nde doğmuştur. Doğduğu mahalle, ismi gibi bağlar-bahçeler içinde, Harşit Çayı kenarında, tabiat harikası, Cennet'ten bir köşedir!..
Doğduğu konak, Gümüşhane'ye özel, sanat eseri sayılabilecek ahşap bir yapı olup günümüzde bile ayakta durmaya çalışmaktadır.

İlkokulu Bağlarbaşı Mahallesi'ndeki "Fevzi Paşa İlk Okulu"nda; ortaokulu, bir yangın sonu yok olan, 1800'lü yılların başında yapılmış tarihi taş bina "Gümüşhane Ortaokulu"nda bitirmiştir.
Liseyi "Trabzon Erkek Lisesi"nde, yatılı öğrenci olarak tamamlamıştır.

İsmail F.Soysal, ilk ve orta öğrenimini gördüğü her üç okulda da, insanları, öğrencilerini, tabiatı ve sanatı seven öğretmenlerden eğitim görmesini büyük bir şans saymaktadır. Nitekim lise tahsili boyunca, sanat ve resim öğretmeni Sn. Kayhan Keskinok'tan, sanat tarihini, sanat akımlarının esaslarını, sanatta düşünmeyi, yorumu, renkleri, gölge ve ışıkları, sanatla ilgili hemen hemen her şeyin temel bilgilerini öğrenmiştir.

Yüksek öğrenimini "İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamış olup "İktisat Fakültesi" mezunudur.

Otuz beş yıl, özel sektörde, maliye-muhasebe-yönetici sıfatlarıyla çalıştıktan sonra yirmi sene, emekliliğinde de Mali Müşavir olarak mesleğine devam etmiştir.

İsmail F.Soysal, serbest Mali Müşavirlik yaptığı yıllarda, TV 1'de gösterildiği zaman sokakların boşaldığı, Türk Halkı'nın televizyonları başına koştuğu "UĞURLUGİLLER" dizisi ve takiben TRT'de beğeni ile izlenen "YAZ EVİ" dizilerinin yapım, proje ve koordinasyonunu üstlenmiştir.

Sergilerinin devam ettiği yıllarda, 1996 sonlarında, tanıştığı değerli Azeri ressam Sn. Dr.Teymur Rizaev'in sanat ve resim konusundaki engin görüş ve kültürü, İsmail F. Soysal'ın ufkunu genişletmiştir. Üstad Teymur Rizaev ile aralarındaki sevgi ve saygıya dayalı dostlukları hala devam etmektedir.

Bugüne kadar karma ve kişisel olmak üzere 33 sergi'de resimleri sergilenmiştir. Bunun 26'sı kişisel sergi olup tamamına yakını "Bakraç SANAT GALERİSİ"nde gerçekleşmiştir.

BAKRAÇ  Sanat Galerisi

Sinan Ercan Sk. 38 Öztor Sitesi B Blok, Kozyatağı – İstanbul

Tel.& Fax: +90 216 410 91 97
Galeri, Pazar hariç her gün 11:00 - 18:00 arası açıktır.

Hiç yorum yok :