6 Mart 2013

TEŞVİKİYE SANAT GALERİSİ – CLEM PELTIER – resim sergisi


CLEM PELTIER

resim sergisi

9 Mart – 31 Mart 2013

Açılış: 9 Mart 2013 Cumartesi, Saat 18:00

basın bülteni

Teşvikiye Sanat Galerisi 9 - 31 Mart tarihleri arasında Belçikalı çağdaş sanatçı Clem Peltier’yi ağırlıyor. İtalya, Amerika, Fransa, Kanada, Ukrayna, Japonya, Almanya, Çin, İsveç, Arjantin, İrlanda, Malezya, İsviçre, Avustralya gibi dünyanın pek çok yerinde sergiler açan; ARCO Madrid, Art Basel, Art Basel Miami Beach, Art Cologne, Art Forum, CIGE, Contemporary Art Fair, FIAC, shContemporary gibi önde gelen sanat fuarlarına katılan Peltier’yi yakından tanıyan sanatçılar onu “ışığın üstadı” (meester van het licht) olarak tanımlıyor.

Peltier, resimlerinin kaynağını şöyle anlatıyor: “Benim ilham kaynağım gezdiğim ve gördüğüm ülkeler. Okuduğum kitaplar. Hadewijck‘ten Marx’a, Wittgenstein’den Rumi’ye kadar çok kişiyi okuyup anlamaya çalıştım. Onlarla adeta konuştum. Gördüklerimi ve okuduklarımı resimlere yansıttım. Renk ve ışığı ahenk içinde birleştirmeye çalışmamda, 16 yaşımda Türkiye, Magreb ülkeleri (Fas, Tunus, Cezayir) ve Balkan ülkelerine yaptığım gezinin etkisi oldu. Farklı kültürler görme ve tanıma arzum beni adeta bir seyyah durumuna soktu. Çin, Hindistan, Tibet, Mısır gibi ülkeler beni büyülediği gibi Eski Yunan, Antik Çağ, Maya ve İnka kültürleri bana hayat verdi.”

Sanatında Türkiye dahil farklı coğrafyaları ve kültürel manzaraları ele alan Peltier’nin çarpıcı son dönem resimleri 9 Mart 2013 tarihinden itibaren Türkiye’de ilk kez Teşvikiye Sanat Galerisi’nde görülebilir. Tüm sanat izleyicilerini açılışa bekliyoruz.


TEŞVİKİYE Sanat Galerisi

Akkavak Sokak Demet Apt. No: 4A  34365 Nişantaşı-İstanbul TURKEY

Tel: +90 212 241 65 35 

e-mail: 

tsanat@superonline.com

tesvikiyesanatgalerisi@gmail.com

Hiç yorum yok :