9 Ocak 2013

ARTNEXT ISTANBUL – BAYSAN YÜKSEL - SOLO – Vahşi Batı / Wild West


BAYSAN YÜKSEL 

Vahşi Batı / Wild West

14.02.2013 - 09.03.2013

basın bülteni

“Vahşi Batı / WILD WEST: Baysan Yüksel Solo” sergisi adını sinemanın bir janrı olan Western’den alır.

Western sineması, Amerika’nın keşfinden sonra oraya yerleşen ve göç eden toplulukların, henüz ulaşılmamış bir sınır bulmak amacıyla doğudan batıya doğru ilerleyişlerinin öyküsünü, karakterlerin kişisel öyküleriyle birleştirerek anlatır.

Ulaşılmamış sınır kavramı coğrafi bir terim olarak ilk defa 15. yüzyıl Fransa’sında ülkeler arasındaki sınır çizgilerini betimlemek amacıyla kullanılmıştır. 17. yüzyılda Avrupa’dan Amerika’ya yaşanan göçler, Avrupalılara yeni ve geniş topraklar sunmuştur. Frederick Jackson Turner’ın teorisine göre bu durum kişilere, limitsiz imkânlara kavuşacaklarına dair bir inanç ve umut vermiştir. Ancak vaat edilen bu umut beraberinde, aşırı iyimserlik, gelecek odaklı yaşam ve doğal kaynakların boş yere tüketilmesi gibi sonuçları da getirmiştir. Roosevelt’e göre bu sınır arayışı Amerikan kimliğini oluşturmuştur.press release

WILD WEST: BAYSAN YÜKSEL - SOLO

ARTNEXT Istanbul presents the works of the artist Baysan Yüksel to the contemporary art audience with its fifth exhibition titled “WILD WEST: BAYSAN YÜKSEL SOLO” on February 14, 2013.

The title “WILD WEST: Baysan Yüksel Solo” originates from the film genre Western. Western as a movie genre tells the collective story of settlers and immigrants who migrated from East to West with an aim to reach new frontiers following the discovery of the Americas together with the personal stories of the characters.

The concept of an unreached frontier as a geographical term was originally used to describe national borders in the 15th century France. The migration waves from Europe to America in the 17th century left the Europeans with spacious new land. According to the theory of Frederick Jackson Turner, the frontier experience inspired such sentiments as hope and faith in the attainability of unlimited opportunities. However, this promised hope also triggered over-inflated optimism, future projected life and the exploitation of natural resources. For Roosevelt, the search for new frontiers forged the American identity.
ARTNEXT ISTANBUL

WİNDOWİST TOWER, 17.KAT
ESKİ BÜYÜKDERE CAD. NO:26
MASLAK 34467 İSTANBUL TURKEY

Tel: +90 212 999 3990Hiç yorum yok :