29 Kasım 2012

Arkeopera Sanat Galerisi - M. Gülgün Tekin - Õzgün Tepme Keçe Tasarımlar Sergisi


M. GÜLGÜN TEKİN

Õzgün "Tepme Keçe Tasarımlar" Sergisi

4- 15 Aralık 2012

açılış ve kokteyl: 04 aralık salı saat 18:00

M. Gülgün Tekin kısa özgeçmiş

1960 Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini  İstanbul’da bitirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Ana Sanat dalı’ndan 1983 yılında mezun oldu. Aynı bölümde dış giysi formu ve desen tasarımı konusunda yüksek lisans’ını tamamladı.

23 yıl çeşitli  ihracat firmalarında tasarımcı ve yönetici olarak görev yaptı. Serbest tasarımcı olarak Fransız firmaları ile çalıştı.

Konya, Afyon, Hatay, Adıyaman, Urfa ve Tire’de geleneksel tepme  keçe  konusunda araştırmalar yaptı, araştırmalarına Baltık ve İskandinav ülkelerinde modern keçe teknikleri ile devam etti. Hollanda’ da  keçe workshoplarına katıldı, Estonya Güzel Sanatlar Akademisinde  “keçe”  çalışmalarını  izledi. 2009-2010 öğretim yılında 136 öğrenci ile “Güneş Anadolu’ ya Nemruttan Doğar” bitirme projesinin 44 parçalık koleksiyonun keçe çalışmaları  Nemrut dağı  zirvesinde ve Haliç Kongre Merkezinde sergiledi, “Göbekli Tepe” (2010-2011 Cemal Reşit Rey’de sergilendi.), Keten Yolu Karadeniz (2011-2012 Cemal Reşt Rey’de sergilendi.) bitirme projelerinin keçe çalışmalarını yönetti. İDGSA 80’ liler gurubunun “Baykuş Bakışı Kadın” adlı Bursa, Balıkesir, İstanbul ve Ankara, “Anılarını Peşlerinden Sürükleyenler”, Bergama, Midilli, Fethiye, “Mitos Logos” İstanbul sergilerine keçe çalışmaları ile katıldı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Rekreasyon Derneğinin Kadıköy Şehremaneti salonlarında Mevlana’nın
Hakka yürümesinin 736. yılı münasebetiyle  karma sergiye “Semazen” adlı keçe eseri ile katıldı. İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “Keçe Projesi” ile İstanbul Aydın Üniversitesi’nde bir keçe
atölyesi kurulmasında öncülük yaptı.

KEÇE NEDİR?

Dokuma yada örme gibi bir sistem olmadan, yalnız dövülerek yapılmış kaba yün aba, tepilmiş yün. Genellikle kırkılmış koyun yünlerinin düzgün yüzeylere yayılıp, su ve sabunla ıslatılarak rulo haline getirilip, yünler birbirine kaynaşana kadar dövülmesiyle elde edilen malzeme. Uzun ve zahmetli bir işlemle elde edilen ve aslında dünyanın bilinen en eski nonwoven tekstil ürünüdür. Aynı zamanda koyundan başa, deve, keçi, at, tavşan, kunduz, yak gibi hayvanların tüy liflerinden de elde adilebilir.

ArkeoPera | Kitapevi, Hediyelik, Sanat Galerisi

Yeniçarşı Cad. Petek Han No: 16/A 34433 Galatasaray/İstanbul

Tel: +90 212 249 92 26

Fax: +90 212 244 31 64Hiç yorum yok :