15 Ekim 2012

GALERİST - Le Jardin de la Spéculation Cosmique / Kozmik Spekülasyon BahçesiLe Jardin de la Spéculation  Cosmique / Kozmik Spekülasyon Bahçesi

18 Ekim – 17 Kasım 2012

Küratör / Curator


Sanatçılar / Artists 

Ali Emir TAPAN
Evren TEKİN OKTAY

basın bülteni

Le Jardin de la Spéculation Cosmique (Kozmik Spekülasyon Bahçesi) içeriğini sanatın oluşturduğu bir bahçedir. Güneybatı İskoçya’da evrenin doğası üzerine spekülatif yaklaşımı olan bir bahçe hali hazırda yer almaktadır. Peyzaj mimarı ve teorisyen Charles Jenks’in ürünü olan bu bahçe kara delikler, fraktallar gibi soyut kavramlar üzerine yoğunlaşır. Büyük bir alanda, bu kavramların ağaçlar, göller ve toprak kullanılarak oluşturulmuş tasvirleri yer almaktadır. Le Jardin de la Spéculation Cosmique bu bahçe ile aynı ismi taşıyor olsa da, onun ürettiği biçimsel tutumu benimsemez. Sergide yer alan eserler kainatın bileşenlerinin yapısal bir tercümesi ya da temsili değildir. Aksine, sergi varolanın, gerçekliklerin yeniden üretimini bir araya getirir.

Bahçe kavramının metafor olarak konumlandığı bu sergi, bahçelerin yapısı ve düşünsel düzlemi ile de ilişkidedir. Bir sergi, tıpkı bir bahçe gibi bilinçli seçimlerin ve dışarıda bırakmaların ürünü zihinsel bir düzenlemedir; bünyesinde farklı bakış açılarını ve ilişkileri barındırır. Le Jardin de la Spéculation tektip olmayan eserlerin birlikteliğinde izleyicisi ile karşılaştığında deneyime dönüşen hayali bir bahçe düzenler.

press  release

Le Jardin de la Spéculation Cosmique (Garden of Cosmic Speculation) emerges as a garden composed of artistic content. A garden of speculation on the nature of cosmos already exists in South West Scotland and is formulated by landscape architect and theorist Charles Jenks. The translations of cosmic compositions such as solitons, black holes, fractals appear as objects and installations in large scale on custom shaped trees, ponds and earth. The exhibition Le Jardin de la Spéculation Cosmique shares the same name with Jenks’ garden, yet it differs in kind. Following a counter-action to that of Jenks’ illustrative attitude in fabricating its cosmic speculative nature: the exhibition gathers positions that produce further the existing, the given.

The pieces trigger a conceptual beyond, rather than displaying illustrations of cosmos. They differ in kind from one other in their aesthetic manifestation and subject matter; yet they conceive acts of furthering the given, the existing. Those additional dimensions constitute the cosmic fabrication of speculation. The garden as a metaphor for an exhibition marks the structure of its constellation, as well as its mental space. An exhibition akin to that of a garden is a specification of conscious selection and exclusion of things, an organisation on an intellectual level; it contains many worldviews and relations at play. Le Jardin de la Spéculation emerges as an experience succeeded by the encounter of its viewer. The exhibition, hence, brings forth a multitude, a heterogeneous togetherness of distinct bodies of work in a constellation that of which formulates an imaginary garden.

GALERİST Tepebaşı

Meşrutiyet Caddesi No: 67/1 Beyoğlu, Istanbul

Tel.: +90 212 252 1896Hiç yorum yok :