23 Ekim 2012

Galeri ODA - Alptekin YÜKSEL - Düşlük VaktiALPTEKİN  YÜKSEL

Düşlük Vakti  

                                                                  06 - 24 Kasım 2012                                                                      
basın bülteni

Alptekin YÜKSEL’in “Düşlük Vakti” adlı ilk Resim Sergisi, 06 - 24 Kasım 2012 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri Oda’da açılacak.  

1967’de Öğretim görevlisi ressam bir babanın çocuğu olarak İstanbul’da doğan sanatçımız, U.Ü. Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı mezunudur. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisansını yapmış ve ardından sanatın farklı dallarında üretirken, en sonunda  eğitimciliğe yönelmiştir. 1999’dan beri, Turgut Akan İlköğretim Okulu’nda Görsel Sanatlar ve Teknoloji ile Tasarım öğretmenliği yapmaktadır.

Alptekin Yüksel’in sanatına ve yaratım sürecine bakmak için, sözü ressamımıza bırakalım:

“Yaşadığımız olaylar ruh durumumuzu etkiler; bilinçaltımıza sürekli sinyaller gönderir, var olan dürtüleri besler; düşleri yaşamaya başlarız.

Duygularımızı başkalarının da hissetmesi için çizer ve boyarım. İçimizde yaşattığımız tüm duyguları ancak sanat aracını kullanarak dışa vurursak rahatlayabiliriz. Bir anlamda sanat iç dünyamızı görünür kılma görevini üstlenmiştir. Görselliğe dönüşen içsellik, özgün eserler üretmemizi sağlar.

Beni besleyen önemli bir kaynak da öğrencilerimin sunmuş olduğu farklı disiplinler ve hayal güçlerinin tasarımlarından etkileşmem olabilir diye düşünüyorum.

Son dönem çalışmalarımda deformasyonlara girmek beni çok eğlendiriyor. Herhangi bir temayı aslına uygun kalarak çizmek ne kadar emek istiyorsa, deforme etmek, bundan sonra da izleyicinin aklında betimlemek çok daha fazla gözlem, çalışma ve birikim gerektirir. Neden deforme derseniz, ‘düşlerim’ derim.”

Öğrencileriyle oluşturduğu inanılması zor başarılı yaratım süreciyle eşzamanlı olarak kendi resmine de yönelen sanatçımız, çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Akrilik ve sulu boya yaklaşık otuz resmin izlenebileceği sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır. Fatma Ekeman
                                        
Galeri  Oda

Hüsrevgerede Cad. Fırın Sok.2B Teşvikiye-İstanbul

Tel: +90 212 259 22 08
Faks: +90 212 259 64 69Galeri, Pazar ve Pazartesi hariç 12:00 – 19:00 arasında açıktır.

Hiç yorum yok :