9 Ekim 2012

EGERAN Galeri – İLHAN KOMAN – Sonsuzluk-Eksi-Bir Serisi

“Sonsuzluğa / To Infinity” 1986;2012
Titanyum / Titanium
135 x 135 x 315 cm

İlhan Koman

Sonsuzluk-Eksi-Bir Serisi

Bugün Başlıyor

9 Ekim – 17 Kasım 2012

Açılış: 9 Ekim 2012, 19:00 – 21:00 pm

basın bülteni

Egeran Galeri İlhan Koman’ın 1970’lerin sonunda geliştirdiği, Sonsuzluk-Eksi-Bir serisinden beş heykelin gösterileceği, çığır açan bir sergiyi sunmaktan mutluluk duyuyor. İlhan Koman Vakfı’yla işbirliği içinde üretilen bu heykellerle seri, sanatçının orijinal planlarına göre ilk kez gerçekleştiriliyor ve Türk sanat tarihinde eşsiz bir  adım atılıyor.

İlhan Koman (1921-86), Türk Modern ve Çağdaş sanat tarihinde önemli bir figür. Heykelleri –hem anıtsal boyutlardaki kamusal alan eserleri, hem de küçük boyutlardaki serileri- malzemelerin doğasını ve biçimin olasılıklarını araştırıyor. Minimalizmde yer etmiş Koman’ın soyut heykel biçimleri, bilimsel fikirlerden beslenip, doğayla güçlü bir bağ kurmuş ve “bilinenin içindeki bilinmeyeni” keşfetme arzusundan yola çıkmıştır.

Sonsuzluk-Eksi-Bir serisi, birçok açıdan Koman’ın ilgilerini mükemmel bir şekilde ifade ediyor. Uçurtma kuyruklarından esinlenen bu eser grubu, basit bir yapısal fikrin sonsuz olasılıklarını araştırıyor: Sonsuzluk-eksibir. Bu yapısal fikir, her eserde kavramın farklı bir türevin sunulmasıyla üç boyuta dönüşüyor.

İlhan Koman eserlerinde kullandığı malzemenin; taşın, metalin, çamurun ve ahşabın içindeki yapıyı açığa çıkararak; doğasını araştırdı. Sanatçının deneysel yaklaşımı, özellikle biçimsel yapının kullanılan
malzemanin esnekliğine meydan okuduğu Sonsuzluk-Eksi-Bir serisinde görülebilir.

Koman alüminyum, ahşap ve paslanmaz çelikten prototipler üretti ve bu süreçte kullanılan malzemelerin doğasında fikirlerinin tamamen ifade edilmesi için gerekli esnekliğin olmadığını fark etti. Son kararı, eserlerin yapısını vurgulamak için dönüş veya dalga sayısını gösterecek şekilde tek tarafı maviye anotlanmış titanyumla Sonsuzluk-Eksi-Bir serisini üretmekti.

Egeran Galeri

Kemankeş Mahallesi
Tophane İskele Caddesi, no.12A
Beyoğlu 34425, İstanbul, Turkey

phone +90 212 251 1251

Egeran Galeri WEB >>

Egeran Galeri INFO >>

Egeran Galeri Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-18:00 saatleri arasında açık.

Hiç yorum yok :